מרכזי חוסן
מרכזי הכשרות איזוריים
פעילות בינלאומית

הצטרפו אלינו


מרכזי החוסן

מרכזי החוסן - שדרות ויישובי עוטף עזה

 

מרכזי החוסן בשדרות וביישובי עוטף עזה פתחו בינואר את שנת הפעילות החמישית שלהם. חמשת מרכזי החוסן נותנים מענה פסיכולוגי וסוציאלי לכ- 60,000 תושבי עוטף עזה, הסובלים מאיום קיומי יומיומי משנת 2000. המרכזים ממוקמים בעיר שדרות ובארבע המועצות האזוריות הנמצאות בקו האש הראשון מול עזה: חוף אשקלון, שדות נגב, שער הנגב ואשכול.

 

המצב הביטחוני בעוטף עזה מוגדר "שגרת חירום" – אמנם, מספר הפגיעות הפיסיות של התושבים ורכושם ירד משמעותית מאז מבצע "עופרת יצוקה" ב-2009, אך רקטות קסאם ופצצות מרגמה ממשיכות ליפול ליד בתי התושבים, בשדותיהם ובחצרותיהם, בתדירות של לפחות שתי נפילות בשבוע. כל נפילת רקטה או פצצה מלווה באזעקת "צבע אדום", שהפכה למעוררת תגובות חרדה כשלעצמה. הימשכותו של המצב הביטחוני הרעוע הזה, ב-12 השנים האחרונות, הפכה את האוכלוסייה לפגיעה בכל מרקם החיים, ברמת החוסן הנפשי של התושבים ותחושת הביטחון האישית, מצב התעסוקה שלהם שנפגע, היחסים בין בני זוג ובין הורים לילדיהם, רמת הקשב והריכוז של הילדים בכיתות, ועוד.


 

שירותי מרכזי החוסן

 

המרכזים נותנים מענה לתושבים ברמה הפרטנית, ברמה הקהילתית וברמה המוניציפלית:

 

טיפולים – התושבים זוכים לטיפול על ידי עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומטפלים שונים, בתשלום סמלי. כל תושב זכאי ל- 12-18 טיפולים במימון הביטוח הלאומי. למרכזי החוסן מגיעים מטופלים מכל הגילים ומכל שכבות האוכלוסייה. ב-2011 טופלו במרכזים מעל ל- 1800 תושבים, ומיום הקמתם (דצמבר 2007), כרבע מאוכלוסיית עוטף עזה זכו לטיפול, או השתתפו בסדנאות התמודדות.

 

הכשרות ועבודה קהילתית – מרכזי החוסן נותנים הכשרות למטפלים, עו"סים ופסיכולוגים, לצוותי חינוך, הורים, רופאים ואחיות, צוותי חירום יישוביים, ומתנדבים בחירום ובשגרה. בזכות השותפות, מתאפשרת נגישות הן לצוותים העובדים מול האוכלוסייה והן לידע מקצועי, בקרב מומחי הקואליציה הישראלית לטראומה. אתגר השיקום תוך כדי טראומה מתמשכת, הביא את המטפלים והמומחים לחפש התערבויות ייחודיות. כיום, משתמשים בשיטות טיפול חדשניות בטיפול בנפגעי חרדה ופוסט טראומה.

 

היערכות לשעת חירום – מרכזי החוסן פועלים בשותפות מלאה עם חמש הרשויות המקומיות על מנת להכין את הרשות לשעת חירום, ולהתמודד עם מצבי החירום בזמן אמת. מומחי הקואליציה, לצד אנשי המקצוע המקומיים, מכינים את עובדי הרשויות המקומיות לעבודה בחירום. למשל, ב- 2011 הוכשרו מוקדני 106 לזיהוי מצוקה אצל מתקשרים, ולמתן מענה טיפולי ראשוני.

 

מפת מרכזי החוסן ודרכי התקשרות
מרכזי החוסן משרתים את תושבי שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון ואשכול, ילדים הלומדים במוסדות לימוד בתחומי המועצה, ומבוגרים העובדים בתחומי המועצה
מרכזי החוסן - שותפות ייחודית עם משרדי ממשלה ורשויות מקומיות
במרכזי החוסן מתקיימת שותפות ייחודית עם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, פיקוד העורף וארגוני מגזר שלישי מקומיים.
מידע שימושי למצבי משבר
איך לפעול במצבי משבר?
מה עושים בזמן חירום?
איך מרגיעים את הילדים ואת עצמנו?
אירועים, הכשרות וכנסים
כל מה שקורה במרכזי החוסן
דוחות פעילות שנתיים
סיכומים שנתיים של פעילות מרכזי החוסן

אודות

מטרות הקואליציה הישראלית לטראומה - לקדם את תחום ההתמודדות עם פוסט טראומה ותחום ההיערכות לשעת חירום בישראל, ולהפעיל תכניות לתמיכה בזמן חירום ולשיקום לאחר מצבי חירום. לאור האיום הביטחוני המתמשך בישראל, והשפעתו על תחושת הביטחון של אזרחי ישראל, קמה הקואליציה המקיפה ארבעים ארגונים ללא כוונות רווח, א-פוליטיים, המתמחים באספקטים שונים של תחום הטראומה הנפשית והמוכנות לשעת חירום. ארגוני הקואליציה מפעילים מערך איסוף ידע מקצועי אודות מניעה של טראומה ונגישות לשירותי טיפול במצבי משבר, ולשיקום של נפגעי טראומה וחרדה , ומקיימים שיתופי פעולה מקומיים ובינלאומיים עם ארגוני מגזר שלישי, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות ועוד.