אוקטובר 15, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

עד כה הודיע צה"ל למשפחותיהם של 126 חטופים המוחזקים בעזה.

בניר עוז לבדה 100 מתוך 400 התושבים מתים או נעדרים.

צה"ל מתכונן לבצע מתקפה רחבת היקף נגד ארגון הטרור חיזבאללה, כולל התקפות משולבות מהאוויר, מהים ומהיבשה. גדודים וחיילים פרוסים ברחבי הארץ וממתינים בגבול.

בחזית הצפונית: צה"ל דיווח כי נורו עשרות פצצות מרגמה בשבת אחר הצהריים מלבנון לעבר בסיס צה"ל בהר דב, שחלקם חצו את הגבול לתוך ישראל. 2 אזרחים נפצעו קשה בעקבות פיצוץ תחמושת בעיר הצפונית נהריה. אדם אחד נהרג ושלושה נפצעו מטילים שנורו ליישוב הצפוני שתולה שבגבול לבנון. צה"ל החליט לבודד את השטח עד 4 קילומטר מגבול לבנון ואסר על כניסת אזרחים. בינתיים, תושבי היישובים במרחק של עד 2 קילומטר מגבול לבנון התבקשו להישאר צמודים למקלטים עד הודעה חדשה.

בחזית הדרומית: אזעקות טילים נשמעו בכמה מיישובי עוטף עזה, כולל בעיר שדרות שתושביה מפונים בימים אלה לקראת הכניסה הקרקעית לעזה. מוקדם יותר היום פגע טיל בבית בשדרות וגרם לשריפה. הרשות המקומית מדגישה שהפינוי אינו חובה, אך היא ממליצה לתושביה לעזוב את האזור. התושבים מועברים לבתי מלון ברחבי הארץ.

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

בתחינה נרגשת מבקשים ותיקי מלחמת יום כיפור, שנלחמו במלחמה הכי הרסנית ושסבלו מטראומה חמורה, שהרשויות לא ידחו את הטיפול בנזק הנפשי שנגרם לחיילים ולאזרחים כאחד.

בתיאום עם שותפינו, ממשלת ישראל, משרדי ממשלה מרכזיים, פיקוד העורף, המטה להחזרת החטופים והנעדרים, הקואליציה הישראלית לטראומה עובדת עם ותומכת במספר קבוצות וארגונים כמו זק"א, מד"א ומגיבים ראשונים אחרים, בתי חולים וצוותי תגובה בחירום. חיוני שמאמציהם יתואמו ויתועלו כדי למנוע פערים או כפל בשירות.

הקואליציה הישראלית לטראומה ושותפיה הקימו מרכז חוסן ארצי שמספק טיפולים לאלו המתגוררים ביישובים בהם אין מרכזי חוסן קיימים.

במסירות וחוסן ראויים לציון, אף לא אחד מעשרות המתנדבים בבסיס הרבנות הצבאית ליד רמלה, שראו את שרידי הגופות של קורבנות הטבח, ביקש לעבור משם. המתחם מנוהל בשגרה בידי הרבנות הצבאית הראשית המטפלת בחללי מערכות ישראל. בין הנוכחים בימים אלו, ישנם פתולוגים, מתנדבי זק"א, רופאי שיניים, צלמים, צוות הרבנות הצבאית, חיילי פיקוד העורף ונציגים ממשרד הבריאות וממשרד הרווחה. עובד סוציאלי המוצב שם מכנה את בסיס שורה "מקום שפוי. יש בו אוירה של קדושה. אף לא אחד מהעובדים שם בוכה. הם מספקים תמיכה ברגישות רבה. זה מחזק אותנו. קשה לישון, אבל אנחנו נרגיש את הטראומה אחר כך, כשנסיים את עבודתנו. נעבוד עד שנסיים."

כפי שעובדים אלה, מטבע הדברים, מבינים ומרגישים, הזוועות האלו ייחקקו כטראומה לאומית. אבל ההשפעות האמיתיות יגיעו בהמשך. כרגע, אנחנו לא רואים את התגובה הפוסט-טראומטית, אלא מה שמכונה 'תגובה חריפה למצב'. לכך הקואליציה הישראלית לטראומה מספקת תמיכה.

תגובת הלחץ הראשונית נובעת מחוסר הוודאות, החשש שמחבלים עדיין מסתובבים ברחבי הארץ, ומתוכניות אפשריות לחדירה של קבוצה נוספת, אולי בצפון. כשזיהוי הקורבנות עדיין נמשך, לא ברור מתי תיוודע הרשימה המלאה. יש עדיין הרבה נעדרים, ותהיות לגבי האם יימצאו או ייחשבו כחטופים בעזה. חוסר ודאות זה מוביל לרגשות של חוסר בטחון המוביל לחרדה.

העדר מענה מצד הרשויות בימים שלאחר הטבח, כשרבים חיפשו בייאוש את קרוביהם ולא קיבלו תגובה מגורם רשמי כלשהו, היה גורם מערער עבורם ועבור המדינה כולה. מגיל צעיר מלמדים אותנו להזעיק את כוחות החילוץ, שיגיעו להציל אותנו, ובמקרה הזה, במשך שעות אף אחד לא בא. יש כאן הפרת אמונים חמורה, שמהווה חלק מהטראומה.

ככל שהימים עוברים, אנו מבינים את המטלה העצומה שלפנינו. הצרכים בטווח המיידי, הבינוני והארוך הם עצומים.

נמשיך לעדכן

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il