לתמיכה רגשית ע”י ארגוני הקואליציה ער”ן – 1201 או בווטסאפ 052-8451201 | נט”ל – 1800-363-363 | מוקד חוסן ארצי 5486*

אוקטובר 16, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

בחזית הצפונית: ביום ראשון ירה ארגון הטרור חיזבאללה שישה טילי נ"ט לעבר ישוב ישראלי ומוצבים צבאיים בגבול לבנון, והרג אזרח אחד וחייל אחד. תשעה טילים נוספים שנורו מלבנון ליישובי הצפון לא גרמו לנזק או לפציעות.

ביום שני הודיעו צה"ל ומשרד הבטחון על תוכנית לפינוי אזרחים הגרים ביישובים המרוחקים עד 2 ק"מ מגבול לבנון. רשות החירום הלאומית (רח"ל) הודיעה שהתושבים יפונו למלונות במימון המדינה. 28 היישובים הכלולים בתוכנית הם: ע'ג'ר, דישון, כפר יובל, מרגליות, מטולה, אביבים, דובב, מעיין ברוך, ברעם, מנרה, יפתח, מלכיה, משגב עם, יראון, דפנה, עראמשה, שלומי, נטועה, יערה, שתולה, מתת, זרעית, שומרה, בצת, אדמית, ראש הנקרה, חניתה וכפר גלעדי.

בחזית הדרומית: תוך ימים מפרוץ המלחמה, פינה צה"ל כמעט את כל 13,000 התושבים של 25 היישובים החקלאיים במרחק של עד 4 קילומטר מהגבול. שדרות, חלקים מדרום אשקלון, ו 32 ישובים במרחק של 4 עד 7 קילומטר מעזה – כל כך קרובים שיש להם רק בין 15 ל 30 שניות לרוץ למקלט כשיש אזעקה המתריעה על תקיפה אווירית – קיבלו את מה שהצבא מכנה "חופשת התרעננות".

ביום ראשון הודיעה רשות החירום הלאומית, המתאמת דיור לאלו שפונו מבתיהם בעקבות המלחמה, שאלו שקיבלו "חופשת התרעננות" יקבלו מימון לשהייה במלונות בתל אביב, בירושלים ובאילת למשך שבוע, עם אופציה להארכה בהתאם להחלטת הצבא. הממשלה אישרה מימון של 134 מיליון ₪ עבור שיכון וסיוע למפונים, והקצתה 70 מיליון ₪ נוספים עבור אלו שקיבלו "חופשת התרעננות".

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

הקואליציה הישראלית לטראומה מספקת תמיכה לצוותי מגיבים ראשונים, זק"א, מכבי-אש ולמשפחותיהם.

בבתי חולים ברחבי הארץ עובדים נאמני חוסן שעברו הכשרה של הקואליציה הישראלית לטראומה מסביב לשעון כדי לספק עזרה ראשונה נפשית, תמיכה וטיפול-עצמי לעמיתיהם. אנו בקשר גם עם בתי חולים נוספים כדי להרחיב תוכנית זו.

הקהילה הבדואית פגיעה במיוחד. בפרט אלו מהם המתגוררים בכפרים לא מוכרים ללא מערכות התרעה. מדובר בעשרות אלפי אנשים, רובם ללא מקלט. בכפר לא מוכר, משפחה של ארבעה נפגעה ישירות מטיל שירה ארגון הטרור חמאס ונהרגה במקום. כעת מספקת הקואליציה הישראלית לטראומה 4 קבוצות טיפול לילדים שנחשפו לירי. מספר הבדואים שנהרגו במלחמה עומד על 20, מתוכם לפחות חמישה מרהט.

הקואליציה הישראלית לטראומה ומרכז החוסן לחברה הבדואית עובדים יחד להכשיר מטפלים ומורים לטיפול פסיכו-סוציאלי העובדים בבתי הספר כדי לספק תמיכה בטלפון ובאינטרנט. הנחיות בערבית שעברו התאמה תרבותית לחברה הבדואית הופצו בכל הקהילות הללו.

יש צורך מקיף ודחוף בהכשרה, תמיכה וכלים לטיפול עצמי עבור צוותים. מטפלים שעלו מאוקראינה במהלך 5 השנים האחרונות עוברים הכשרה בקואליציה הישראלית לטראומה כדי שיוכלו לספק שירותים פסיכו-סוציאליים לדוברי רוסית ואוקראינית בישראל.

מלבד תחושות השוק והאימה לנוכח האכזריות חסרת ההיגיון, ערביי ישראל חוששים גם מחזרתם של אירועי מאי 2021, כאשר תוך כדי מבצע שומר חומות בעזה, פרצו מהומות בין יהודים וערבים באזורים נרחבים של הארץ, כולל מעשי לינץ' שכוונו לשני הצדדים בכמה ערים מעורבות.

ההודעה הבאה נשלחה בסוף השבוע בידי ראש עיריית לוד, יאיר רביבו:

"תושבי לוד כולם, יהודים וערבים, תקראו בבקשה את הפוסט החשוב הזה עד הסוף. הוא יפיג הרבה חששות ומתחים, שכולנו נמצאים בהם בימים אלו. ניחמתי כעת תושבת שלנו משכונת גני יער נג'יה אלג'מל, שאביה חאלד אבו פרחאן, נרצח באכזריות ביום שבת בעיר שדרות, בשעה שעבד שם כמאבטח.

תחינותיו בערבית למחבלים לא הועילו והם רצחו אותו באכזריות והתעללו בגופתו.

נג'יה, עובדת קופת חולים כללית, סיפרה לי שהיא עשתה שירות לאומי ואחיה הם לוחמי צה"ל, שנלחמים בימים אלה בחמאס הרצחני. היא ביקשה ממני להעביר אליכם את המסר הבא: אין פה מאבק בין יהודים וערבים. יש פה מלחמה בין ישראלים, יהודים ולא יהודים, שוחרי שלום וטוב לבין מחבלי החמאס תאבי הדם, החפצים בהשמדת מדינת ישראל.

לציבור היהודי אני רוצה לומר: ייתכן שאתם שכנים של נג'יה, וכשראיתם אותה הבוקר במעלית או בסופר מיד עלו לכם מחשבות שמדובר במישהי "מהחמאס שרוצה ברעתנו" ולא במשפחה שכולה שתורמת למדינת ישראל ורוצה בהשמדת החמאס בדיוק כמונו. האמינו לי, רובם המוחלט של ערביי לוד נמצאים בחרדה מהמלחמה, מתקשרים אליי בלי סוף על בעיות במקלטים ומבינים שהחמאס לא מבדיל בין יהודי לערבי. רבים מערביי לוד מתקשרים ומציעים עזרה והתנדבות. כולנו באותה סירה.

לציבור הערבי אני רוצה לומר: בימים האחרונים מפיצים מהחמאס קריאות לערביי ישראל וגם לערביי לוד לצאת להפגנות תמיכה בחמאס ולפתוח כאן במהומות. ההודעות האלה גורמות לחששות כבדים בקרב הציבור היהודי. ובצדק. היינו כבר בטרגדיה הזו לפני שנתיים וחצי בשומר חומות. אני מדבר עם רבים מכם ואין לכם שום כוונה ליטול חלק בשום הפגנה או לצאת כנגד המדינה. אותה מדינה נפלאה, שחמאס רוצה להשמיד, מספקת לכולנו בטחון, חינוך, רווחה ועוד הרבה דברים טובים, גם אם מוטל עלינו כמדינה לצמצם את הפערים בחברה הערבית. וכך נעשה.

אני מבקש מכם, גם בפוסט זה, תרשמו את הסלידה שלכם מהטבח הנורא שאירע בשבת, שאתם לא מתכוונים להשתתף בשום סולידריות עם החמאס. ותכלס באיזו חוצפה הוא מבקש מכם להזדהות איתו בשעה שהוא יורה טילים, שכבר הרגו ופצעו רבים מהחברה הערבית.

אני מבקש להודות לכולנו: כבר שבוע שכולנו, יהודים וערבים, מתנהגים באחריות רבה, בעצב, בכאב, ובמאמץ גדול לשמור על מרקם חיים משותף.

סוף השבוע הקרוב יהיה עוד מבחן בגרות לכולנו. לצד מוכנות השיא של המשטרה והעירייה, אני רוצה לאחל שלכל הכוחות יהיה פה משעמם והשקט המופתי עד כה יישמר. בעזרת השם ואינשאללה!"

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il