לתמיכה רגשית ע”י ארגוני הקואליציה ער”ן – 1201 או בווטסאפ 052-8451201 | נט”ל – 1800-363-363 | מוקד חוסן ארצי 5486*

אוקטובר 26, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

היום ה-20

חמישי, 26 אוקטובר 2023

ביום רביעי בערב נורה מטח טילים לעבר מרכז ודרום ישראל. אזעקות טילים נשמעו בראשון לציון, בפתח תקווה, בבת ים, בראש העין וביישובים נוספים במרכז, כמו גם באשדוד. כתוצאה ממטח זה, פגע טיל בבית בראשון לציון וגרם לפציעה קלה של שלושה אנשים: אישה בשנות ה40 לחייה שנפצעה מרסיסי זכוכית, גבר בן 80 שנפצע מרסיסים, ואישה בת 75 ששאפה עשן. בנוסף יש 12 נפגעי חרדה.

ביום חמישי אחר הצהרים נורה מטח טילים נוסף לאזור תל אביב.

בחזית הדרומית: במהלך הלילה פשט צה"ל על רצועת עזה, במה שמתואר כפשיטה הנרחבת ביותר מתחילת המלחמה. צה"ל הודיע שהפשיטה בוצעה "כהכנה לשלבים הבאים של הלחימה. מצב הכוננות המוגברת לשלב הבא מתיש נפשית את כולם.

בחזית הצפונית: לפחות שישה טילים נורו משטח לבנון לעבר אזרחים ולעבר מוצבים צבאיים הסמוכים לגבול. מערכות הגנה אווירית יירטו טיל קרקע־אוויר ששוגר מלבנון לעבר כלי טיס בלתי מאויש צבאי ישראלי ברביעי בלילה, תוך כדי חילופי אש עם ארגון הטרור חיזבאללה, הנתמך בידי איראן, ועם פלגים פלסטינים.

לפי דיווחים אמר השר בני גנץ למפונים מזיקים ומנתיב העשרה שככל הנראה לא יוכלו לשוב לבתיהם בשנה הקרובה, ושעליהם להתכונן לשהות של שלושה חודשים נוספים בבתי המלון במימון המדינה לפני שיועברו לדיור חלופי. לאחרונה פנתה ההסתדרות הציונית העולמית לקהילות יהודיות בארץ ובעולם בבקשה שאלה שיש להם דירות פנויות בישראל יעמידו אותם לרשות תושבי הדרום.

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

אנו ממשיכים לעבוד עם מפונים ביותר מ 200 בתי מלון ברחבי הארץ. הדאגה הגוברת לגבי קשיים כלכליים, אבטלה, והיעדר שגרת חיים, משפיעה לרעה על הזמינות והפתיחות הנחוצים כדי להתחיל לטפל בטראומה. בנוסף, הורים לילדים קטנים צריכים סידור לילדים כדי לפנות זמן לטיפול בטראומה.

מפונים מקיבוץ ניר עוז בלובי המלון באילת, ב17 באוקטובר, 2023 (אריס מסיניס / AFP)

בכל יום גובר הביקוש לעבודה עם צוותי מגיבים ראשונים, כולל משטרה, מכבי אש, וזק"א.

מאז שהחלה המלחמה, מגיעות בקביעות משאיות של זק"א אל המכון לרפואה משפטית. בכל משאית גופות בשקים שחורים ממוספרים. "אני עוסק ברפואה משפטית מעל 30 שנה, כך שנדיר שמשהו יגרום לי להלם", אמר ד"ר קוגל, מנהל המכון. "ראיתי כבר הכל, בחנתי כל פרט, בדקתי גופות של קורבנות אלימות נוראה, מבוגרים וילדים, ברמות ריקבון שונות. אבל דבר בכל הקריירה שלי לא הכין אותי לזוועות שראינו."

צוותים של חוקרי משטרה שהוטל עליהם לראיין ניצולים, ומתנדבי זק"א שמתעדים את הממצאים המייסרים, זקוקים לתמיכה.

היום קיבלנו את הבשורה המרה על מותו של נהג אוטובוס שכולנו הכרנו עוד מימי גוש קטיף. אדם חביב, עם נפש רגישה, שכל ילדי גוש קטיף הכירו ואהבו. במוצאי שמחת תורה הוא נהג באוטובוס שלו ופינה ניצולים מבארי. החשיפה למראות המייסרים שברו את רוחו, והוא לא חזר לעצמו מאז אותו הלילה. הבוקר הוא נמצא באוטובוס ללא רוח חיים.

בכל יום שעובר מתרחבים מעגלי הצער והשכול.

משפחות שכולות ויתומים מפיגועי טרור קודמים גם כן צריכים את עזרתנו בימים אלה.

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il