לתמיכה רגשית ע”י ארגוני הקואליציה ער”ן – 1201 או בווטסאפ 052-8451201 | נט”ל – 1800-363-363 | מוקד חוסן ארצי 5486*

נובמבר 28, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

היום ה-53

שלישי, 28 נובמבר 2023

עסקת שבויים: למרות שנראה כי רוב המשוחררים משבי חמאס במצב רפואי יציב, חלקם איבדו משקל רב, פיתחו רגישות לאור, או התרגלו לדבר בלחישות. אחת המשוחררות, אלמה אברהם בת ה84, מחוסרת הכרה ומחוברת למכשיר הנשמה ומצבה מוגדר "לא יציב" עקב חוסר בתרופות ובטיפול רפואי. עם שחרורה מעזה היא פונתה ישירות לבית החולים סורוקה במסוק.

אביב אשר, בת שנתיים וחצי, אחותה רז אשר, בת ארבע וחצי, ואימן דורון התאחדו עם יוני, אביהן של רז ואביב ובעלה של דורון (צילום: דובר צה"ל).

עסקת השבויים היתה פריצת דרך חשובה במלחמה. ביום שישי אחר הצהריים שוחררה קבוצה ראשונה של 13 ישראלים (12 מהם מקיבוץ ניר עוז) ואיתם 10 אזרחים תאילנדים שעבדו בקיבוצים ואזרח פיליפיני שטיפל בקשיש בקיבוץ ניר עוז.

לאחר שעות מתוחות רבות, שוחררה לבסוף קבוצת חטופים שנייה בשעות המאוחרות של ליל שבת. קבוצה זו כללה 13 אזרחים ישראלים, מהם 8 ילדים, ו 4 אזרחים תאילנדים. 12 מהחטופים היו מקיבוץ בארי ו1 נחטפה מפסטיבל המוזיקה נובה. ביום ראשון שוחררו 14 ישראלים, ביניהם 9 ילדים, 2 אימהות, ו 2 נשים, וגם גבר אחד שמחזיק באזרחות כפולה ישראלית ורוסית, ואיתם שוחררו גם 4 זרים. עשרה מהמשוחררים היו מקיבוץ כפר עזה.

בשני בלילה, לאחר עיכובים רבים, שוחררה קבוצה נוספת, שכללה  9 ילדים, כולל תאומות בנות שלוש, ושתי אימהות, כולם מקיבוץ ניר עוז. האבות של כל חמשת המשפחות עדיין מוחזקים בעזה.

היום, כדי לעזור לשלושה ילדים חטופים ששוחררו להסתגל מחדש, הביאו להם את כלב המשפחה רודני לבית החולים שניידר בו הם מטופלים. מבית החולים נמסר כי "המשפחה ידעה שאין דבר שישמח אותם יותר מלראות את כלבם האהוב, ולכן הם הביאו אותו למחלקה".

לצד השמחה על חזרת חלק מהחטופים, כואבת הידיעה שכל כך הרבה עדיין שבויים ושכל כך הרבה נהרגו ביום הנורא ההוא. בנוסף, הלוחמה הפסיכולוגית הנמשכת, הכוללת הפרדת משפחות, היא הרסנית למשפחות המחכות למידע על גורל אהוביהן. הן נאחזות בכל שביב של תקווה שבאה ונעלמת.

קבוצת החטופים ששוחררה ביום שני היתה מתוכננת להיות האחרונה מארבע קבוצות כפי שסוכם, אך נכון לכתיבת שורות אלה, נשלחה רשימת חטופים נוספת שישתחררו כחלק מהארכת הפסקת האש. רשימה זו נבדקת והודעה נמסרה למשפחות המשתחררים. הפסקת האש עשויה להגדיל את רשימת החטופים שיכולים להשתחרר בימים הקרובים ולכלול גם גברים מבוגרים.

הלוואי ונראה עוד איחודי משפחות בקרוב.

החזית הצפונית: מאז העדכון הקודם, נפגעו שני בתים בקיבוץ מנרה שבגליל העליון מטילי נ"ט לאחר שאזעקות נשמעו בגליל המערבי. בין 30 ל 50 רקטות שוגרו מלבנון לעבר הגליל העליון. זהו מטח הרקטות האינטנסיבי ביותר ששוגרו מהצפון בשנים האחרונות.

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

זוהי מציאות שמעולם לא חווינו. אך, כמומחי טראומה אנחנו מבינים שכל אחד ואחת מהחטופים, ממשפחותיהם ומקהילותיהם יחוו את הדרך שלהם להחלמה. זוהי חזרה אל הלא נודע. הם אינם חוזרים למה שהיה, אלא למה שיהיה.

הקואליציה הישראלית לטראומה הקצתה 50 עובדים סוציאליים למשפחות של מבוגרים ומומחים העובדים ומספקים תמיכה וכישורים לעובדים הסוציאליים המקומיים העובדים עם המשפחות הממתינות. זוהי תקופה של חוסר ודאות מוגברת. האתגר כאן אינו רק עבור אלו החוזרים מהשבי, אלא גם לקרוביהם, שכן לפעמים הם פוגשים אנשים שונים מאד מאלו שהכירו ואהבו לפני הטראומה.

חלק מהאנשים עשויים לדווח על חוסר יכולת ליהנות מדברים שאהבו קודם, להרגיש שנעלם החזון שלהם לעתיד, להתקשות בשיקום האמון בקשרים עם אנשים אחרי שפגשו רוע, או להרגיש אשמת ניצולים. זוהי מהות העבודה של הקואליציה הישראלית לטראומה, לסייע לאנשים, למשפחות ולקהילות, לא לחזור למה שהיה אלא למה שיהיה.

בשביעי באוקטובר הם ביקשו עזרה, והעזרה לא הגיעה. עכשיו עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי לעזור להם לשקם את האמון, לעזור להם למצוא לעצמם עוגנים של תקווה ושל אופטימיות לעתיד, נקודות של משמעות, קטנות וגדולות, שייצקו משמעו לחיים החדשים שלהם.

תינוקות: לאחרונה פרסמה רשות האוכלוסין וההגירה רשימה של שמות קהילות בדרום על שמם נקראו חלק מ 17,629 התינוקות שנולדו מאז השביעי באוקטובר. מתחילת המלחמה נקראו 49 בנים ובת אחת עוז, 34 בנים ו 11 בנות נקראו בארי, 8 בנים ו 2 בנות נקראו ארז (שם של קיבוץ נוסף בעוטף עזה) ו 5 בנים ו 3 בנות נקראו ניר. בנוסף, נקראו שלוש בנות בשם נובה, כנראה על שם פסטיבל המוזיקה סופרנובה.

תודה על תמיכתם הרבה. נמשיך לעדכן.

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il