דצמבר 14, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה יימסרו מעתה בימי חמישי

היום ה-69

רביעי, 14 דצמבר 2023

לאחר יום של אבדות נוראות ביום רביעי, הכריז צה"ל על מותם של עשרה חיילי צה"ל, רבים מהם קצינים בכירים, באחד הקרבות המדממים ביותר, ובכך הגיע מספר החללים במערכה הקרקעית למאה ושישה־עשר.

ישראל הודיעה ששניים מאלו שנחשבו חטופים בשבעה באוקטובר נרצחו בידי חמאס.

בחזית הצפונית: במהלך הימים האחרונים נמשכה הלחימה בדפוס קבוע, כשחיזבאללה משגר רקטות, טילי נ"ט וכטב"מים לצפון הארץ. ביום ראשון בערב שיגר חיזבאללה מספר רקטות. ביום שני בבוקר שוגרו שמונה רקטות לצפון ישראל, כאשר שישה מהם יורטו ושניים נפלו בשטחים פתוחים.

לאחר ההסלמה ולאור יירוטי הרקטות ביום שני במעלות־תרשיחא שבגליל העליון, הודיעה המועצה האזורית על "ביטול כלל הפעילויות החינוכיות, כולל קייטנות חנוכה וכלל פעילויות החינוך הבלתי פורמלי ומועדוניות הרווחה". המועצה המקומית הכריזה גם על "פתיחת קווים חמים במספר שפות של השירות הפסיכולוגי חינוכי והרווחה וקיום דיון מקיף בדבר היערכות והיתכנות עתידית לפינוי."

ביום שלישי שוגרו שתי רקטות מלבנון לאזור מלכיה.

בחזית הדרומית: רקטות שוגרו מעזה לעבר דרום הארץ והיישובים הצמודים לגבול. אזעקות נשמעו באשקלון וסביבתה, בכרמיה, בזיקים, במפלסים, בנתיב העשרה וביד מרדכי.

מרכז הארץ: ביום שני אחר הצהריים פגעה רקטה בבניין בחולון. אדם אחד נפצע קל עד בינוני ונזק כבד נגרם לבניין.

הילדים ששוחררו משבי חמאס במהלך הפסקת האש בחודש שעבר נראו במבט ראשון כמי שיצאו יחסית ללא פגע, אבל "הם נראו כמו צללים של ילדים" והם נושאים צלקות נפשיות שיהיה קשה לרפא, אמרה ד"ר אפרת הרלב, מנהלת המרכז הרפואי שניידר לרפואת ילדים, במסיבת עיתונאים בלשכת העיתונות הממשלתית בתל אביב. "מעולם לא ראיתי דבר כזה" ב 20 שנות טיפול בקורבנות טראומה, אמרה רננה איתן, מנהלת המערך הפסיכיאטרי של המרכז הרפואי סוראסקי באיכילוב. "ההתעללות הפיזית, המינית, הנפשית והפסיכולוגית שעברו החטופים ששבו היא פשוט נוראית."

יתר על כן, במחקר עדכני של האיגוד הישראלי לרפואת ילדים עלה ש 83% מילדי ישראל סובלים ממצוקה רגשית מאז השבעה באוקטובר, כשיותר מחצי מהם דיווחו על חרדה. המצב חמור אף יותר בקרב ילדים שפונו מבתיהם.

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח: מבט על מספרים.

מספר ההתערבויות הטיפוליות הישירות: 17,076
מספר הפניות לקווי הסיוע: 65,000
משתתפי פסטיבל נובה: טופלו 1,130
מרכז חוסן ארצי: טופלו 1,700
מגיבים ראשונים (כולל מתנדבי זק"א, לוחמי אש ומתנדבי צוותי החירום): טופלו 5,063
צוותי בתי חולים וצוותי רפואה: טופלו 560
צוותי רווחה: טופלו 3,676
רשויות מקומיות: 69 רשויות
מרכז החוסן לחברה הבדואית: 2,500 משתתפים (עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, צוותי חינוך וצוותי הרשות המקומית, ב 125 סדנאות)

שימור עדויות

הבמאי סטיבן שפילברג השיק פרויקט חדש לתיעוד "הברבריות הנוראית" בשבעה באוקטובר. מעל 130 עדויות נאספו מניצולי הטבח שביצע חמאס ואלו יהיו זמינים לציבור ברשת באמצעות ארכיון ההיסטוריה הוויזואלית של קרן שואה של אוניברסיטת דרום קליפורניה למאבק באנטישמיות באמצעות אוסף עדויות, המתעדת אנטישמיות לאחר השואה. "שתי היוזמות, הקלטת ראיונות עם ניצולי הטבח ב-7 באוקטובר והמשך איסוף העדויות של ניצולי השואה, שואפות לממש את ההבטחה שלנו לשורדים: שהסיפורים שלהם יוקלטו וישותפו במאמץ לשמר את ההיסטוריה כדי לפעול למען עולם ללא אנטישמיות או שנאה מכל סוג." אמר שפילברג.

חנוכה שמח ממשפחותינו למשפחותיכם

מי ייתן וכל החיילים וכל החטופים יהיו מוגנים ויחזרו הביתה בשלום.תודה על תמיכתם הרבה. נמשיך לעדכן

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il