לתמיכה רגשית ע”י ארגוני הקואליציה ער”ן – 1201 או בווטסאפ 052-8451201 | נט”ל – 1800-363-363 | מוקד חוסן ארצי 5486*

דצמבר 21, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה יימסרו מעתה בימי חמישי
היום ה-76
חמישי, 21 דצמבר 2023

טרגדיה קשה אירעה ביום שישי, 15 בדצמבר, כשחיילי צה"ל שראו שלושה חטופים ישראלים בשכונת שג'אעיה שבצפון רצועת עזה, זיהו אותם בטעות כאיום, וירו בהם למוות. נהלים חדשים לזיהוי חטופים הועברו לחיילים בשטח, על מנת למנוע הישנות של מקרים טרגיים כמו זה.

כמה שעות קודם לכן יורטו רקטות ששוגרו מעזה לאזור ירושלים ובית שמש, במטח ראשון מזה חודש. בפיגוע ירי ביום שני נפצעה אישה בת 27 שפונתה לבית חולים במצב יציב. גבר ותינוק בן שישה שבועות שהיו איתה ברכב לא נפגעו. ביום שלישי שוגר מטח לעבר מרכז הארץ. אזעקות נשמעו בדרום תל אביב, ביפו, בבת ים, בראשון לציון, בכפר חב"ד ובבית דגן.

צה"ל הודיע על מותם של עוד חיילי צה"ל שנהרגו בלחימה בעזה ובכך עלה מספר החללים ל 134. במקביל ללחימה התחדשו הניסיונות להגיע לעסקה חדשה לשחרור עוד חטופים. ישנם עדיין כ 129 ישראלים המוחזקים בידי חמאס וארגונים אחרים בעזה.

חמאס פרסם סרטון נוסף, בו הוכחת חיים של שלושה גברים מבוגרים: חיים פארי, עמירם קופר ויורם מצגר. שלושת הגברים נראו כחושים, עם זקנים שעוצבו בסגנון מוסלמי. הם קראו מסר שהוכתב להם וקראו לשחרורם. ביום שלישי בערב, פורסם סרטון נוסף, הפעם של הג'יהאד האיסלמי, בו נראים שני חטופים ישראלים: גדי מוזס (79) ואלעד קציר (47), שנחטפו מקיבוץ ניר עוז. סרטונים אלו מדגימים את הלוחמה הפסיכולוגית האכזרית הממושכת.

בחזית הדרומית: נמשכים שיגורי הרקטות מעזה לעבר דרום הארץ והיישובים הסמוכים לגבול. אדם אחד נפצע קשה בפיצוץ באשקלון שנגרם לאחר שנגע ברסיס של רקטה שיורטה. המשטרה מזכירה לציבור שאין לגעת, להרים או להזיז רסיסי רקטות או עצמים לא מזוהים שמוצאים, כיון שאלו עלולים להכיל חומרי נפץ.

בחזית הצפונית: חיזבאללה ממשיך קצב קבוע של תקיפות לאורך גבול ישראל – לבנון. ביום ראשון שיגר חיזבאללה טילי נ"ט שפגעו בקיבוץ סאסא. ביום שני נפלו שש רקטות באזורים שאינם מיושבים, ובתוך קריית שמונה. בנוסף שוגרו רקטות גם מסוריה ואלו נפלו בשטחים פתוחים ברמת הגולן.

המטפלים נתונים במתח רב ביותר. כך למשל, דווח לאחרונה שקצינה בצה"ל, שתפקידה למסור בשורות מרות ולארגן הלוויות, כמעט מתה לאחר שליבה קרס. לאחר שבועות של מסירת בשורות מרות למשפחות חללים ואין סוף הלוויות, סיון סקלי בן זכרי עברה דום לב שנגרם מקרע בעורק בלב. כשהיא מטפלת בהלוויה אחר הלוויה לא היה לה זמן לעבד. "הלב פשוט נשבר ממתח נפשי", היא אמרה. במזל, היא בדרך למה שהיא ורופאיה מקווים שתהיה החלמה מהירה.

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

פרויקט מרחב ריפוי: כחלק מהרחבת ארגז הכלים הטיפולי פיתחה הקואליציה הישראלית לטראומה סדנאות לפיתוח ולריענון משאבי התמודדות, לייצוב הנשימה, להתמודדות פיזית וליצירת מרחב ריפוי. תוכנית זו מביאה מערכת מקיפה למענה הקליני הקיים בשטח. המטרה היא לספק התנסות חווייתית באמצעות מגוון שיטות עבור הגוף והנפש, כולל סדנאות שיאצו, מיינדפולנס, מציאות מדומה, טיפול רגשי במים, תיאטרון פלייבק, NLP, יוגה ומגוון סדנאות יצירה.

עד כה נערכו 183 סדנאות בבתי מלון בים המלח. במקרים רבים אותגרו המשתתפים לשפר את הקואורדינציה שלהם, סדנאות כמו ריקוד אפריקאי ותנועה היו מאד פיזיים. אחד המשתתפים תאר זאת כ"הרבה זיעה והתנשפויות" אך גם כ"חשוב ביותר לנשמה".

לוחמי אש: החל מה8 באוקטובר ועד היום, מנחי הקואליציה הישראלית לטראומה ערכו מפגשי עיבוד ראשוני, שיתוף, הנחיה וכלים להתמודדות חיובית עבור צוותים של לוחמי אש. כל שבוע, הערכה מחדש של הצרכים והיכולות נערכה לצורך קביעת צעדי התערבות. מנחים מקצועיים ערכו מפגשים פנים אל פנים של שעתיים בתחומי טראומה, חוסן ושימור צוות. מנחים גם דיברו עם הצוותים גם על אובדן ואבל במצב חירום מתמשך. תחושות חוסר האונים שעלו בפגישות היו עוצמתיות וקשות, והמנחים הובילו דיונים רבים בנושאי תמיכה הדדית, החזרת תחושת השליטה ועיבוד ראשוני.

הנושא של אשמת ניצולים גם עלה בפגישות אלו. שאלות קשות כמו איך אני יכול להמשיך בחיי כרגיל כשכל כך הרבה איבדו את חייהם? חוסר ביטחון לגבי החיים בכלל, "האם אי פעם נחזור לחיים נורמליים?" "האם אי פעם אפסיק לבכות?" במקרים רבים יש רקע מורכב, כולל טראומות קודמות, שבמשולב עם המצב הנוכחי גורמים להחרפת התגובה הטראומטית.

נקודת אור: עולים צעירים תורמים למאמצי החוסן.

(תמונה באדיבות: נפש בנפש)

עשרה עולים צעירים ממדינות דוברות אנגלית קיבלו הכרה בתרומתם המיוחדת לחיזוק המדינה בזמן מלחמה. עולים אלה, בגילאי 11 עד 18, עלו עם משפחותיהם והתמקמו בקהילות ברחבי הארץ. מתחילת המלחמה הם לקחו על עצמם לסייע באספקת מזון לחיילים, אספו תרומות לאספקה, לאפודים, למגפיים ולשמיכות, וסיפקו שירותי שמרטפות עבור ילדים שהוריהם משרתים בצבא.

תודה על תמיכתם הרבה. נמשיך לעדכן.

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il