לתמיכה רגשית ע”י ארגוני הקואליציה ער”ן – 1201 או בווטסאפ 052-8451201 | נט”ל – 1800-363-363 | מוקד חוסן ארצי 5486*

אוקטובר 12, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

מספר המתים הרשמי עומד על 1,300.

צה"ל עדכן שעד כה נמסרו הודעות למשפחותיהם של 222 חללי צה"ל. לגבי האזרחים, המצב מורכב יותר. עד היום אחר הצהריים, הובאו 854 גופות אזרחים לבסיס הרבנות הצבאית לצורך זיהוי. מהם זוהו רק 361 ונקברו 264.

97 משפחות קיבלו הודעה שקרוביהם חטופים ונלקחו לעזה.

הוקמה ממשלת חירום: אתמול הגיעו ראש הממשלה נתניהו וראש מפלגת המחנה הממלכתי בני גנץ להסכם לפיו גנץ ו 12 חברי הכנסת של מפלגתו יצטרפו לממשלת חירום.

עוטף עזה: לאחר ששני אנשים נפצעו קשה מפגיעת טילים בעיר שדרות, קרא ראש העיר לצה"ל ולממשלה לפנות את כלל תושבי העיר אל מחוץ לטווח הסכנה המיידית. נכון לאתמול היו עדיין חוליות מחבלים בישראל. תושבי אשקלון, נתיבות ושדרות הונחו להישאר בבתיהם ולנעול היטב.

כמעט 1 מכל 10 מתושבי קיבוץ בארי נרצח בידי מחבלי חמאס. חילוץ גופותיהם מבין ההריסות עדיין נמשך. רס"ן דורון שפילמן אמר: "בארי תהיה סמל הפוגרום. זה כאילו כל התופעות המפלצתיות שביצעו אנשים אי פעם בהיסטוריה התרכזו בבוקר אחד ביישוב קטן אחד".

החזית הצפונית: 90 דקות של פניקה מוחלטת. בעוד ישראל עדיין בהלם מפלישת מחבלי חמאס בשבת, אתמול הרעיון של פלישה רצחנית דומה מצד חיזבאללה בצפון הארץ עוררה פניקה במדינה שגם כך נמצאת על הקצה. שני מיליון תושבי הצפון נכנסו למקלטים לאחר מה שנראה כחדירת מל"ט מלבנון אך התגלה כאזעקת שווא. אזעקות נשמעו ברחבי הצפון. מחשש לתקיפה רחבה בחזית הצפונית, הנחה פיקוד העורף את תושבי האזור להישאר בבתיהם.

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

 

"מאחורי מסכה ספוגה בדמעות,

עוד לא החלטתי אם אני כועסת

על העץ ועל הים

שממשיכים בדרכם

או שאני מודה להם"

 

(ענת חן)

 

אנשים לא יכולים אפילו לדבר, הם לא אוכלים. הם לא ישנים. אנשים חוו אכזריות נוראית כל כך שהם לא מצליחים למצוא את המילים המתאימות. במרכזי החוסן של הקואליציה הישראלית לטראומה באזור הדרום התקבלו עד כה כ 4,000 בקשות לסיוע נפשי. מרכזי החוסן מספקים טיפול בטראומה באזורי הפינוי. במקרים בהם לא ניתן לספק סיוע פנים אל פנים, הם מספקים תמיכה באמצעות הטלפון או הזום. מדובר בפי שלוש יותר מקרים מאשר במקרי חירום קודמים.

בנוסף, התקבלו יותר מ 5,500 פניות לקווי הסיוע של ער"ן.

מאילת ועד טבריה הוקמו 32 מרכזים עבור המפונים מקהילות עוטף עזה, בשיתוף עם משרד הבריאות ומרכזי החוסן (צוותים שמכירים ומבינים את האוכלוסייה וימשיכו את הטיפולים בטווח הארוך). צוותי הקואליציה הישראלית לטראומה מנהלים ומעבירים טיפולים בטראומה בבתי המלון (באזור ירושלים, בים המלח, בנתניה ובאילת). הטיפולים כוללים מנעד רחב של פתרונות מסיוע נפשי ראשוני ועד הפניות לטיפולים ממוקדים יותר.

הקואליציה הישראלית לטראומה גם מלווה ותומכת בצוותים העוזרים למשפחות בתהליך זיהוי הגופות ולמשפחות הנעדרים. מספר ההרוגים העצום מותח עד הקצה את יכולות מערכת הרבנות הצבאית העוסקת בזיהוי קורבנות של מלחמות ופיגועי טרור. יש גם מחסור בקברים מוכנים. במשך הלילה מאות מתנדבים, רבים מהם בני נוער, חפרו קברים והכינו אזור חדש בבית הקברות הצבאי בהר הרצל עבור חללי כוחות הבטחון.

אנו ממשיכים לעבוד ונמשיך לעדכן.

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il