לתמיכה רגשית ע”י ארגוני הקואליציה ער”ן – 1201 או בווטסאפ 052-8451201 | נט”ל – 1800-363-363 | מוקד חוסן ארצי 5486*

נובמבר 6, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

היום ה-31

מעכשיו יישלחו העדכונים בימי שני, רביעי ושישי.

שני, 6 נובמבר 2023

בפיגוע שהיה הבוקר ליד שער הפרחים בכניסה לעיר העתיקה בירושלים נדקרו שני לוחמי מג"ב, אחת מהם נפצעה קשה.

מספר החיילים שנפלו בקרבות בתוך עזה עומד על 30.

מספר החטופים המוחזקים בעזה שזוהו בוודאות הוא 240.

לפי צה"ל, חיילים ממשיכים לחסל מחבלים בקרב בשטח בנוי, ובסיוע תקיפות אוויריות מדויקות על תשתיות הטרור, מאגרי הנשק, מוצבי התצפית, ומרכזי השליטה והבקרה של חמאס. דובר צה"ל, תא"ל הגרי אמר: "חיילי צה"ל… הגיעו עד החוף בחלק הדרומי של העיר עזה והם מקיפים את העיר עזה. למעשה, כיום יש עזה צפון ועזה דרום."

החרדה גבוהה שכן כניסה לעיר עזה מסוכנת. למרות ההתקדמות, ממשיכים קצינים בכירים להזהיר שייקח שבועות וחודשים להשלים את המשימה.

אמש שוגרו מספר טילים לעבר תל אביב ומרכז הארץ.

בחזית הצפונית: ביום ראשון נהרג אזרח ישראלי מפגיעת טיל נ"ט ששוגר מלבנון לעבר האזור שסמוך לקיבוץ יפתח בצפון. בהמשך אותו היום שוגרו טילים מלבנון גם לקריית שמונה, שם נפגע בית אחד. תושבי קריית שמונה, יחד עם תושבי יישובים נוספים באזור הקרוב לגבול לבנון, פונו בעקבות שיגורי הטילים מצד חיזבאללה לכיוון צפון ישראל.

כל עוד פרוסים כוחות חיזבאללה לאורך גדר הגבול, לא יוכלו שהאזרחים שפונו לחזור.

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

הכשרת מטפלים: כיון שלרוב הפסיכולוגים הקליניים ולרוב העובדים הסוציאליים אין ניסיון בטיפול בטראומה, וכיון שיש אלפי ישראלים במצב מצוקה פסיכולוגית חריפה בעקבות אירועי ה 7 באוקטובר והמלחמה שבאה בעקבותיהם, מומחי הקואליציה הישראלית לטראומה מכשירים אנשי מקצוע רבים כדי לספק מענה לצרכים מיידיים ולצרכים עתידיים.

הקואליציה הישראלית לטראומה בנתה תוכנית הכשרה כללית עבור פסיכולוגים ועבור עובדים סוציאליים שיש להם רקע מקצועי מתאים אך צריכים הכשרה נוספת לטיפול בטראומה. ההכשרה כוללת מגוון שיטות טיפול כגון: EMDR, טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT), טיפול ממוקד פתרון (SFBT), וחוויה סומטית (SE). בשלב הראשון הוכשרו 150 מטפלים חדשים, ומאות נוספים צפויים לעבור את ההכשרה בשלושת החודשים הבאים.

מרכזי חוסן בדרום שנהגו לספק סיוע ישיר נאלצו להתאים את המבנה התפעולי לצרכים העדכניים. במקום לספק שירות לאזור או עיר, מרכזי החוסן נאלצו לפצל את משאבי הטיפול שלהם בין מספר מרכזי פינוי. כתוצאה משינוי זה, היה צורך להגדיל מאד את מספר המטפלים. לכן הוכפל מספר המטפלים במרכזי חוסן אלה ל 400 עד כה. בישראל, רק מטפלים עם תואר שני שקיבלו הכשרה ייעודית בטיפול בטראומה יכולים לספק טיפול ישיר.

הקואליציה הישראלית לטראומה איחדה כוחות עם יותר מ 13 ארגונים לא־ממשלתיים כדי לתת מענה לצורך הגובר בטיפול. הודות להצטרפותם של כל הארגונים הללו, יש עכשיו מעל 1,000 מטפלים נוספים זמינים.

הכשרת צוותים: הקואליציה הישראלית לטראומה הכשירה אחיות לטיפול בטראומה כדי לייצר תקשורת בין צוותי הרפואה בבתי החולים ומשפחות הפצועים. הן קיבלו שישה מפגשי הדרכה בהם רכשו כלים להתמודדות עם הלחץ ועם מסירת בשורות מרות.

במגזר החברתי, בניגוד לצבא, אחראיים אנשי משרד הרווחה והעובדים הסוציאליים על מסירת בשורות מרות למשפחות האבלות. משרד הרווחה ביקש הכשרה וסיוע מהקואליציה הישראלית לטראומה ואנשיה.

הקואליציה הישראלית לטראומה הכשירה גם צוותי חירות ב 256 מועצות ויישובים ברחבי הארץ.

הקואליציה הישראלית לטראומה סיפקה הכשרה במתן עזרה ראשונה נפשית לעובדים בעשרות קווי סיוע עירוניים ביישובים ומועצות באזורי סיכון. מרכזנים קיבלו גם כלים לזיהוי מצבי לחץ כדי שיוכלו לנתב פונים לטיפול מקצועי ולתמיכה קבוצתית.

טיפת אופטימיות:

בעליה של משתלה קטנה בקיבוץ בארי חשבו שאיבדו את העסק שלהם כשפונו מהאזור. כשחזרו לאחר חודש גילו שחיילים פרצו למקום והישקו את הצמחים. הם מצאו קסם קטן בבארי – המשתלה הפורחת שלהם ושלט שמסביר את מה שקרה.

"סליחה שפרצנו למשתלה, היינו חייבים להשקות את העציצים. באהבה, חיילי המסייעת". נכתב בשלט".

שלט שנכתב בידי חיילים בו הם מתנצלים על שפרצו למשתלת קיבוץ בארי כדי להשקות את הצמחים ביישוב המפונה,

4 נובמבר, 2023 [תמונת מסך מסרטון ב X (לשעבר טוויטר): שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים].

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il