לתמיכה רגשית ע”י ארגוני הקואליציה ער”ן – 1201 או בווטסאפ 052-8451201 | נט”ל – 1800-363-363 | מוקד חוסן ארצי 5486*

אוקטובר 22, 2023

עדכוני הקואליציה הישראלית לטראומה: מלחמת חרבות ברזל

היום ה-16

יום ראשון, 22 אוקטובר 2023

צה"ל פעל בארבע חזיתות במהלך הלילה והוא ממשיך לתקוף את חמאס בעזה, להגיב ולפגוע ביעדי חיזבאללה בלבנון. צה"ל פעל נגד תשתיות טרור בג'נין ותקף שדות תעופה בסוריה. בנוסף פעלה ישראל למניעת מתקפת סייבר על בית חולים ישראלי.

שוחררו שתי חטופות אמריקאיות (אם ובת), דבר שהוביל לחרדה איומה ולהבנה שמדובר גם בלוחמה פסיכולוגית נוראית. ישראל אישרה ש 212 חטופים נוספים (כולל 30 תינוקות וילדים) עדיין מוחזקים בידי מחבלים בעזה. מספר זה אינו סופי והצבא עדיין בודק מידע חדש לגבי שאר הנעדרים.


כחלק ממאמציהן הנרחבים והבולטים ביותר, משתמשות משפחות החטופים בהפצה של פוסטרים עם הכיתוב "kidnapped" ברחבי העולם, במגוון שפות, המציגים את הפנים והסיפורים של החטופים. כעת מצורף מיצג שולחן השבת הריק לפוסטרים הללו, כסמל למצבם של החטופים. בנוסף לשולחן בתל אביב, שולחנות דומים הוצבו לקראת השבת ברובע היהודי ברומא ובחוף בונדי באוסטרליה.

משפחות של החטופים הישראלים המוחזקים בידי מחבלי חמאס בעזה

הציבו שולחן שבת סימלי עם יותר מ 200 כסאות ריקים עבור החטופים

ב'כיכר החטופים' מחוץ למוזיאון תל אביב לאמנות, 20 באוקטובר

2023 (אבשלום ששוני / פלאש 90).

החזית הצפונית: גם אתמול המשיך חיזבאללה לתקוף בכיוון הר דב, שם זוהו 20 שיגורים. היו כמה מקרים נוספים של טילי נ"ט שנורו לכיוון מוצבי צה"ל בגבול. צה"ל ומשרד הבטחון הודיעו ביום ראשון על כוונתם לפנות 14 יישובים נוספים הצמודים לגבול עם לבנון לאור המשך ירי הטילים והרקטות בידי חיזבאללה והפלגים הפלסטיניים בשבועיים האחרונים. רשות החירום הלאומית (רח"ל) הודיעה שתושבים ישוכנו בבתי הארחה במימון המדינה.

צה"ל השלים את ההכנות לכניסה הקרקעית לעזה. המטרות של צה"ל הן קודם להשתלט על שטח בתוך רצועת עזה, ולאחר מכן לפרק את התשתיות הצבאיות ולמוטט את שלטון החמאס. הפעילות המבצעית יכולה להימשך מספר חודשים ולגרום ללחץ בקרב חיילים ומשפחותיהם.

אזעקות טילים נשמעו בדרום הארץ, כולל בעיר החוף אשקלון, ובערי המרכז ראשון לציון, חולון ובת ים.

לאחר שבשבוע שעבר ביקרו בארץ נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, ראש ממשלת בריטניה סונאק, והקנצלר שולץ, בימים האחרונים ביקרו גם ראש ממשלת איטליה ג'ורג'יה מלוני, ונשיא קפריסין כריסטודולידיס. שני המנהיגים נפגשו עם ראש הממשלה נתניהו ועם הנשיא הרצוג.

אלפי חרדים ביקשו להתגייס לצה"ל ולשירות לאומי. מגויסים חדשים אלו ישרתו בתפקידים תומכי לחימה כגון חובשים ובחילוץ והצלה. צעד חסר תקדים זה של 3,000 חרדים משקף שינוי שלא נראה בעבר.

 

הקואליציה הישראלית לטראומה בשטח

הקואליציה הישראלית לטראומה פתחה מרכז חוסן ארצי שמספק טיפול נפשי פרטני במקומות ש 12 מרכזי החוסן הקיימים אינם מכסים. בנוסף זוהו 6 אזורים נוספים בצפון ובדרום בהם קיימת דרישה נוספת.

צוותים במרכזי החוסן ממשיכים לספק התערבויות וטיפולים בטראומה במלונות בהם שוכנו המפונים, בדגש על חיזוק משאבי התמודדות. המענים מותאמים לצרכים של כל רשות מקומית ושל התושבים. לעבודה במלונות אתגרים רבים, הכוללים קושי במציאת מקום בטוח, רגוע ופרטי עבור הטיפולים.

קהילות מתמודדות עם נושאים הקשורים בקבורה. ישנן משפחות שקברו את יקיריהן בקבורה זמנית, בציפייה להעבירם לקבורת קבע בבתי העלמין של קהילותיהן. כך שהן יחוו את הקבורה פעמיים.

נמשכת גם העבודה עם המגיבים הראשונים בשלב התגובה הראשונית וכהכנה לשלב השיקום.

כמו כן, נמשכת גם הרחבת צוותי הסיוע כדי להתמודד עם מספר הפניות והמענים הגדל, הגדלת מספר שעות הטיפול, מספר חדרי הטיפול ומספר הטיפולים הזמינים לקבוצות ולקהילות.

הקואליציה הישראלית לטראומה סיפקה גם הכשרות קצרות ל 70 רופאים ואחיות בדואים מבתי החולים סורוקה וברזילי, להתמודדות עם האתגרים הנובעים ממציאות טראומטית משותפת (רופאים-מטופלים, ערבים-יהודים), כולל מידע פסיכו-חינוכי ומתן סיוע נפשי ראשוני.

הקואליציה הישראלית לטראומה יחד עם 'בית חם', ארגון שמטרתו להגן על ילדים ונוער בסיכון, פתחו בית חם לטיפול בצרכים של החברה החרדית. קו סיוע ייעודי לחברה החרדית אמור להתחיל לפעול בימים הקרובים.

נמשיך לעדכן

לתרומה באמצעות כרטיס אשראי

לתרומה בסך

בחרו אמצעי תשלום

icon

בימי שגרה ובשעת חירום,
הקואליציה הישראלית לטראומה, נמצאת כאן בשבילכם.

זמינים עבורכם גם בטלפון: 02-6722618 ובדוא”ל info@itc-office.org.il

זמינים עבורכם גם בטלפון:
02-6722618
ובדוא”ל info@itc-office.org.il